... لطفا منتظر بمانید

 
جاذبه های گردشگری گوگد
 

موقعیت شهر از نظر وضعیت جغرافیایی

گوگد در 21 دقیقه و 50 درجه طول جغرافیای و 28 دقیقه و 32 درجه عرض جغرافیای با ارتفاع 1813 متر از سطح دریا و در فاصله 360 کیلومتری پایتخت و 180 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار گرفته است ، جمعیت شهر گوگد بر اساس سرشماری سال 91معادل 6008 نفر می باشد ، شهر گوگد در مسیر راه اصفهان ، خمین ، اراک و غرب کشور واقع شده که از طرف شمال به حد مرز استان مرکزی از طرف جنوب به گلپایگان و از طرف شرق به شهرستان دهق و علویجه و خوانسار و از طرف غرب هم به استان مرکزی محدود می گردد ، مساحت شهر گوگد 580 هکتار می باشد، شهر گوگد دارای یک پارک عمومی به مساحت 10 هکتار می باشد، شهر گوگد فاقد جنگل ،کویر، رودخانه و کوهستان می باشد، تنها مسیل هدایت آبهای سطحی و فصلی شهر دیواره سازی و ساماندهی شده و از جنوب به سمت شمال وظیفه هدایت دفع آبهای سطحی شهر گوگد را انجام می دهد.

تاريخچه شهر گوگد

نام شهر گوگد در قديم يا در ابتدا (قوقه ) بوده و عده اي از ادبا و تاريخ نويسان اين كلمه را به معناي محل پهلوانان و جوانمردان معنا نموده اند،كلمه قوقه به مرور زمان تغير شكل پيدا كرده و در حال حاضر آنرا گوگد تلفظ مي كنند.

اين منطقه پيش از طلوع اسلام و در زمان اشكانيان جزء نواحي (ماد) بزرگ بوده است كه پس از حمله اسكندر مقدوني يونانيان اين ناحيه را (مديا) مي خوانده اند .

اين شهر كه لطف و آرامش دلپذير و مخصوصي دارد در دهه گذشته موقعيت ممتاز ارتباطي يافته و در مسير راه اصفهان خمين –اراك و غرب كشور واقع شده و به همين دليل رو به توسعه مي باشد ، وجود ارگ تاريخي گوگد كه دومين بناي خشتي و گلي ايران با قدمت 400 ساله مي باشد موجب جذب مسافرين از سراسر كشور و خارج از كشور شده و در حال حاضر توسط شهرداري گوگد با اجراي بلوار و ميدان ارگ و فضاي سبز در ضلع جنوب آن در زيبائي و نمايان شدن بناي ارگ وتمايز از فضاي مسكوني بسيار موثر بوده و در حال توسعه فضاي سبز و زيبا سازي مي باشند.

مراکز تفریحی : ارگ تاریخی گوگد ، پارک لاله ، بوستان گل یاس

اماکن تاریخی و دیدنی : ارگ تاریخی گوگد ، مسجد جامع ، امامزاده عمر ان ابن علی (ع) ، امامزاده علمداران

ارگ تاریخی گوگد

ارگ گوگد، یکی از بناهای قدیمی و دیدنی شهرستان گلپایگان در استان اصفهان و دومین بنای خشتی و گلی ایران می باشد که تاریخ ساخت آن به حدود چهار قرن پیش نسبت داده شده است. این ارگ در پنج کیلومتری جاده گلپایگان به تهران و در شهری به نام گوگد که از شهرهای حومه گلپایگان می باشد، واقع شده است. ارگ گوگد در مسیر تجاری جاده معروف ابریشم دوران قدیم قرار دارد.

 

ارگ گوگد گلپایگان

ارگ تاریخی گوگد، به وسعت شش هزار و ۴۰۰ متر مربع و به شکل مربع ساخته شده است که از چهار برج قرینه زیبا، با دیوارهایی سرخ رنگ به ارتفاع ۱۲ متر تشکیل می گردد. موقعیت خاص ارگ گوگد نسبت به کاروانسراهای مجاور، سبب گردیده بود تا کاروان تجار سرشناس و یا حاکمان و والی های سایر ایالات ایران، این ارگ را به عنوان مکانی برای استراحت خود انتخاب نمایند. به گفته افراد مسن شهر گوگد، آقا محمد خان قاجار نیز در لشکر کشی های خود، چند روزی را در این محل به استراحت پرداخته است.

ارگ گوگد گلپایگان

در زمان جنگ و یا حمله اشرار، از این مکان به عنوان دژ نظامی استفاده می شده است. روی درب ورودی شمالی، قسمتی به عنوان شاه نشین وجود داشته است که در حال حاضر به عنوان هتل سه ستاره مورد استفاده قرار می گیرد. این شاه نشین دارای حوض آبی می باشد که هر زمان درب، توسط مهاجمین آتش زده می شد، محافظین با تخلیه آب حوض، توانسته اند آتش را مهار نموده و آن را خاموش نمایند. در قسمت جنوب شرقی ارگ، چاهی موجود است که نشان می دهد فکر آب آشامیدنی، برای روزهای مقاومت و محاصره نیز انجام شده است.

ارگ گوگد گلپایگان

بر روی دیوار های مرتفع این دژ، سوراخ هایی وجود دارد که از آن به عنوان سیستم ایمنی هشدار دهنده استفاده می شده است. به این صورت که کبوتر هایی را در این سوراخ ها نگهداری می کردند که شب ها با سر و صدای این کبوتران، متوجه ورود مهاجمین توسط قلاب و یا نردبان می شدند.

ارگ گوگد گلپایگان

وجود زیر بنا در اطراف و فضای باز در وسط ساختمان ارگ و نیز وجود طبقات پایین و بالا، نشان دهنده معماری و کاروانسرایی است که بیانگر رعایت نظام طبقاتی در اجتماع آن روز می باشد. به این صورت که استر و استربانان در طبقه پایین و در مجاورت هم و بازرگانان و افراد شاخص در طبقات بالا ساکن می شدند. این فضاها پس از بازسازی در حال حاضر به عنوان مهمانسرا، با امکانات مدرن شامل سوئیت های زیبا با سرویس های بهداشتی، رستوران، چایخانه سنتی، فروشگاه و نمایشگاه صنایع دستی، سالن های مختلف و مجموعه ای از مکان های تاریخی و تفریحی مورد استفاده قرار گرفته و همه روزه پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی می باشد.

ارگ گوگد گلپایگان

تنها سند مکتوب باقی مانده از این بنا، به یکصد و سی سال پیش تعلق دارد که نشان می دهد نصف بنای ارگ گوگد به عنوان مهریه، توسط فردی با نام علیخان به همسرش واگذار گردیده است. پس از آن، این بنا به عنوان ارگ علیخانی نامیده شده است. ارگ تاریخی گوگد در خیابان آیت الله گلپایگانی و در کوچه قلعه واقع شده و به شماره ۲۵۷۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا در سال ۱۳۷۸ با نظارت اداره میراث فرهنگی، مورد بازسازی قرار گرفت و اکنون به عنوان مکانی دیدنی برای بازدید و استراحتگاه گردشگران شهرستان گلپایگان مورد استفاده قرار می گیرد.

 
رزرو آنلاین اتاق
 

 
پیگیری رزرو
 

لطفا شماره رزرو خود را وارد کنید:

 
ورود به محیط کاربری
 

نام کاربری:
رمز عبور:
ایجاد اکانت
بازیابی رمز عبور

 
روش های پرداخت
 

aPayline